Zmiany w wyglądzie śluzu – czy zawsze oznaczają infekcję pochwy?

Wydzielina z dróg rodnych pełni funkcję ochronną dla macicy i nawilża śluzówkę pochwy. Gdy śluz zmienia swój odcień i konsystencję, masz prawo czuć się zaniepokojona, zwłaszcza gdy dokuczają ci także inne objawy wskazujące na infekcję, np. przykry zapach okolic intymnych, swędzenie i pieczenie pochwy. Nie każda zmiana wyglądu wydzieliny jest jednak jednoznaczna z obecnością stanu zapalnego.

Śluz z szyjki macicy a faza cyklu

Zapewne słyszałaś, że prawidłowa wydzielina z pochwy jest przejrzysta lub ma mleczne zabarwienie. Jakkolwiek stwierdzenie to jest prawdziwe, nie uwzględnia zmian, jakie mogą zajść w wyglądzie śluzu w kolejnych tygodniach cyklu miesiączkowego:

  • Po miesiączce śluz jest białawy lub przejrzysty, a jego ilość jest raczej znikoma – suchość pochwy w tym okresie zwiększa ryzyko podrażnień i mikrourazów śluzówki podczas zbliżeń, dlatego doraźnie stosuj wówczas lubrykanty.
  • Ilość wydzieliny z pochwy zwiększa się przed owulacją – jej odcień jest zwykle niezmienny, ale konsystencja śluzu jest inna. Wydzielina staje się kleista i „ciągnąca”.
  • Tuż przed najbardziej płodnymi dniami cyklu śluz jest gęsty i ma kremową konsystencję. Jego odcień może różnić się u poszczególnych kobiet, ale z reguły jest białawy lub lekko żółty.
  • Podczas owulacji wydzielina z dróg rodnych jest rozciągliwa, przejrzysta i bardzo mokra, wyglądem przypomina białko jaja kurzego. Zmiana konsystencji śluzu sprawia, że plemniki mogą z łatwością przemieszczać się w kierunku komórki jajowej.
  • Po okresie płodnym śluz znów staje się lepki, białawy lub przejrzysty.

Jakie objawy sugerują zakażenie pochwy?

Jeśli obserwujesz swoje ciało i zwracasz uwagę na wygląd śluzu, masz możliwość zaobserwowania symptomów infekcji intymnej na wczesnym etapie jej rozwoju. Do objawów, które powinny wzbudzić twoją czujność należą nietypowe zmiany wydzieliny:

  • „rybi” zapach,
  • zielonkawe zabarwienie śluzu,
  • „serowa” konsystencja;
  • dolegliwości intymne, takie jak pieczenie i swędzenie pochwy, zaczerwienienie okolic narządów płciowych, obrzęk;
  • oraz dyskomfort podczas stosunku, który sugeruje obecność podrażnień i stanów zapalnych w obrębie pochwy.

Jeśli zauważyłaś u siebie jedynie nieprawidłową wydzielinę, czyli tzw. upławy, doraźnie zastosuj dopochwowy probiotyk ginekologiczny Lactovaginal®. Preparat ten przywraca bowiem kwaśny odczyn pochwy i normalizuje wydzielinę z dróg rodnych. Lactovaginal® działa szybko, od chwili aplikacji, zapewniając jednocześnie trwałą ochronę przed szkodliwymi bakteriami i grzybami.

W razie wystąpienia innych objawów, umów się na wizytę do ginekologa i podejmij leczenie zakażenia, by infekcja nie przeszła w stan przewlekły. Także w tym okresie możesz sięgać po kapsułki dopochwowe, które działają wspomagająco na proces leczenia niedyspozycji intymnych.

Troska o zdrowie intymne zawsze przynosi dobre rezultaty, dlatego nie lekceważ sygnałów, które wskazują na obecność stanu zapalnego lub infekcji. Dzięki skutecznej profilaktyce (np. stosowaniu probiotyków ginekologicznych) możesz uniknąć zakażeń pochwy i ich nawrotu, dlatego weź sprawy w swoje ręce i aktywnie dbaj o swoją kobiecość.

W przypadku wątpliwości dotyczących profilaktyki stanów zapalnych lub ich leczenia należy udać się do lekarza ginekologa, który rozwieje wszystkie wątpliwości i wskaże najlepszą kurację.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.