Powrót do listy

Zapalenie pochwy

Created with Sketch.

Bakteryjne zakażenie pochwy (BV) jest spowodowane namnożeniem w pochwie bakterii patogennych np.: Gardnerella vaginalis, Gardnerella mobiluncus i Mycoplasma hominis. Jest to najczęściej spotykany rodzaj infekcji pochwy i sromu u kobiet w wieku rozrodczym.

Dobre bakterie kontra patogeny

Pochwa zdrowej kobiety jest zasiedlona głównie przez „dobre” bakterie tzw. pałeczki kwasu mlekowego, które utrzymują fizjologiczne pH pochwy wynoszące 3,8-4,5. Równocześnie w skład prawidłowej flory wchodzą „złe” patogenne bakterie, ale w bardzo niewielkich ilościach. W momencie zaburzenia tej równowagi czyli biocenozy pochwy dochodzi do namnożenia bakterii patogennych w wyniku czego:

 • wzrasta odczyn pH w pochwie w granicach 4,5 – 7,
 • pojawiają się białawe lub szarawe upławy,
 • występuje nieprzyjemny zapach nasilający się po stosunku oraz po menstruacji.

Przyczyny waginozy bakteryjnej

Bakteryjna waginoza może wystąpić u praktycznie każdej kobiety, ale jako główne jej przyczyny podaje się:

 • nowy partner seksualny, lub częste zmiany partnerów,
 • nieregularne miesiączki,
 • stosowanie tamponów, lub ich zbyt rzadkie wymienianie,
 • irygacje pochwy,
 • stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych,
 • antybiotykoterapia,
 • cukrzyca.

Konsekswencje nieleczonej infekcji

Zdarza się, że nieleczona bakteryjna waginoza może doprowadzić do wystąpienia poważniejszych infekcji:

 • zapalenia szyjki macicy oraz dysplazji czyli zmiany wyglądu nabłonka,
 • zapalenia błony macicy oraz jajowodów.

Zapalenie w obrębie górnych dróg rodnych może powodować zaburzenia w funkcji jajowodów, a w konsekwencji przyczyniać się do niepłodności. Ponadto infekcje bakteryjne są szczególnie niebezpieczne u kobiet w ciąży, gdyż powikłania mogą prowadzić do przedwczesnych porodów a nawet poronień.

Leczenie zapalenia pochwy

Podczas leczenia waginozy bakteryjnej, o którym decyduje lekarz ginekolog, przepisywane są antybiotyki. Dodatkowo po leczeniu w celu przywrócenia właściwego składu mikroflory pochwy zaleca się preparaty zwierające pałeczki kwasu mlekowego.

Leczenie BV jest istotne:

 • u kobiet spodziewających się dziecka, u których już wcześniej wystąpił przedwczesny poród lub poprzednie dziecko urodziło się z niedowagą,
 • u kobiety przed histerektomią (operacji usunięcia macicy) ze względu na zmniejszenia ryzyka wystąpienia zapalenia górnego odcinka dróg rodnych.

Ostateczną diagnozę o zakażeniu BV stawia ginekolog w oparciu o obserwacje wydzieliny pochwy oraz zapach. Dodatkowo badanie ginekologiczne może polegać na analizie wydzieliny pochwy poprzez dodanie 10% roztworu wodorotlenku potasu (KOH), który sprawia, że charakterystyczny rybi zapach upławów staje się jeszcze bardziej wyraźny. Próbki wydzieliny mogą być również badane pod mikroskopem, w celu potwierdzenia obecności bakterii, ponadto sprawdzane jest pH w pochwie przy pomocy specjalnych papierków pomiarowych. Większość lekarzy zaleca także pacjentkom przeprowadzenie pełnych badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skontaktować się z ginekologiem i rozpocząć odpowiednie leczenie. Tylko lekarz może postawić diagnozę.

Najnowsze Artykuły

Hormon folikulotropowy (FSH). Badania, normy a rola w organizmie kobiety.

Ludzki organizm produkuje wiele hormonów. Każdy z nich ma swoją określoną rolę i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie inaczej jest w przypadku hormonu folikulotropowego, który znajduje się zarówno w męskich, jak i żeńskich organizmach. Za co hormon folikulotropowy odpowiada u kobiet, jakie są jego normy i co oznacza wysokie FSH?

Zobacz więcej

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj politykę prywatności serwisu. Akceptuję   Czytaj więcej