Powrót do listy

USG piersi

Created with Sketch.

Kolejnym rodzajem badania piersi jest USG czyli ultrasonografia. W USG obraz powstaje dzięki ultradźwiękom wysyłanym przez aparat do ultrasonografii. Ultradzwięki odbijają się od tkanek pozwalając uzyskać obraz w czasie rzeczywistym. Badanie jest nieszkodliwe dla zdrowia, nie ma przeciwwskazań, również w ciąży.

Przebieg badania

  • Powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim.
  • Wykonywane jest w pozycji leżącej.
  • Do badania należy się rozebrać, aby lekarz mógł posmarować pierś żelem.
  • W trakcie badania po każdej piersi przesuwana jest głowicą USG z dołu do góry, z góry na dół i na boki; badane są też doły pachowe w celu sprawdzenia prawidłowości węzłów chłonnych.
  • Warto pamiętać, że same możemy i powinnyśmy badać piersi. Obserwując siebie możesz dość wcześnie wykryć pojawiające się nieprawidłowości i zgłosić się do lekarza.
Najnowsze Artykuły

Hormon folikulotropowy (FSH). Badania, normy a rola w organizmie kobiety.

Ludzki organizm produkuje wiele hormonów. Każdy z nich ma swoją określoną rolę i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie inaczej jest w przypadku hormonu folikulotropowego, który znajduje się zarówno w męskich, jak i żeńskich organizmach. Za co hormon folikulotropowy odpowiada u kobiet, jakie są jego normy i co oznacza wysokie FSH?

Zobacz więcej

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj politykę prywatności serwisu. Akceptuję   Czytaj więcej