Powrót do listy

Przyczyny, objawy i leczenie swędzenia sromu

Created with Sketch.

Pieczenie i swędzenie pochwy to dość powszechna kobieca dolegliwość, która nierzadko sprawia wiele problemów. Często jednak zostaje zbagatelizowana, co czasami prowadzi do szeregu powikłań. Warto uświadomić sobie, co może być jego przyczyną, jak można go unikać, jakie objawy towarzyszące mogą się pojawić, oraz jak sobie radzić, jeśli infekcja już dała o sobie znać.

Co może spowodować swędzenie sromu i jak się objawia?

Kłopotliwe swędzenie, świąd, nierzadko towarzyszące mu pieczenie i podrażnienie – oto, co może się pojawić. Lista przyczyn jest znacznie bogatsza, niż początkowo mogłoby się wydawać. Powodem wystąpienia takich objawów, może być nawet:

  • noszenie nieodpowiedniej bielizny (np. nieprzewiewnej), które skutkuje zaburzeniem termoregulacji w okolicy pochwy.
  • używanie drażniących okolicę intymną produktów, takich jak żel pod prysznic czy proszek do prania. Należy zachować ostrożność
  • podczas zmiany używanych środków. Mogą wtedy wystąpić również rozmaite reakcje alergiczne.
  • obniżona odporność organizmu podczas używania podpasek. Warto wtedy używać podpasek dla alergików.
  • zabieg depilacji – gdy skóra zostaje podrażniona, istnieje ryzyko nieprawidłowego odczynu – po zabiegu zaleca się więc używanie
  • kremów łagodzących.
  • schorzenie układu moczowo-płciowego, takie jak: zapalenie pochwy i sromu, grzybica, rzęsistkowica czy nadżerka. Konieczna jestwtedy konsultacja z ginekologiem.

Swędzenie sromu podczas ciąży i miesiączki

W niektórych przypadkach, swędzenie sromu nie jest niepokojącym objawem. Często pojawia się podczas ciąży, co jest spowodowane zmianą odczynu pH pochwy. Na wszelki wypadek, lepiej jednak udać się do lekarza, by wyeliminować ewentualną infekcję.

Wrażenie swędzenia w okolicy intymnej podczas miesiączki (zanikające po jej zakończeniu) może natomiast wskazywać na infekcję grzybiczą. Jeśli towarzyszy mu pieczenie oraz charakterystyczne, „serowate” upławy, konieczna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty.

Co należy zrobić, jeśli pojawi się swędzenie?

Postępowanie zależy przede wszystkim od przyczyny tych nieprzyjemnych objawów. Niektóre z nich mogą bowiem prowadzić do poważnych powikłań, w innych przypadkach wystarczy zmienić choćby używany płyn do higieny intymnej, syntetyczną bieliznę zastąpić bawełnianą lub zmienić żel do depilacji na łagodniejszy. W przypadku wątpliwości zawsze należy jednak udać się do lekarza ginekologa. Zdiagnozuje on dolegliwość i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Często dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie dopochwowego leku, takiego jak Lactovaginal. Pozwala on usunąć zapalenie i przywrócić prawidłową florę bakteryjną w pochwie i jej okolicach.

Pamiętaj dolegliwości okolic intymnych nie wolno lekceważyć

Nie należy bagatelizować tego typu objawów. Nieleczone, w zależności od przyczyny, może bowiem prowadzić do poważnych zaburzeń okolic intymnych, a nawet nowotworu. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, który dzięki badaniu, będzie w stanie określić podłoże problemu, co pozwoli na przeprowadzenie skutecznego leczenia. Najczęściej nie jest ono skomplikowanym ani bolesnym procesem. Profilaktyka ma naprawdę ogromne znaczenie i umożliwia komfortowe życie bez infekcji.

W przypadku wątpliwości dotyczących profilaktyki stanów zapalnych lub ich leczenia należy udać się do lekarza ginekologa, który rozwieje wszystkie wątpliwości i wskaże najlepszą kurację.

Najnowsze Artykuły

Hormon folikulotropowy (FSH). Badania, normy a rola w organizmie kobiety.

Ludzki organizm produkuje wiele hormonów. Każdy z nich ma swoją określoną rolę i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie inaczej jest w przypadku hormonu folikulotropowego, który znajduje się zarówno w męskich, jak i żeńskich organizmach. Za co hormon folikulotropowy odpowiada u kobiet, jakie są jego normy i co oznacza wysokie FSH?

Zobacz więcej

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj politykę prywatności serwisu. Akceptuję   Czytaj więcej