Przezorny zyskuje podwójnie, czyli jak przygotować się do porodu

Stres jest niekorzystny dla ciężarnej i jej dziecka, ale w trakcie ciąży trudno zachować stoicki spokój, mając świadomość, że każde działanie ma wpływ na rozwijający się płód. Pozornie błahe zaniedbania mogą mieć kolosalne znaczenie dla zdrowia dziecka i jego przyszłości – na szczęście dzięki dobrym wyborom kobiety mogą zwiększyć swoje szanse na donoszenie ciąży i urodzenie noworodka, który otrzyma 10 punktów w skali Apgar.

Zdrowa mama = zdrowe dziecko

Odpowiednio zbilansowana dieta, dużo odpoczynku, przebywanie na świeżym powietrzu i zażywanie specjalnych suplementów dla kobiet w ciąży to powszechnie znany „przepis” na ciążę o prawidłowym przebiegu. Godny polecenia jest także udział w zajęciach szkoły rodzenia, w trakcie których przyszłe mamy mają możliwość wymiany doświadczeń z innymi ciężarnymi i zapoznania się z technikami oddychania podczas porodu, wskazówkami dotyczącymi opieki nad noworodkiem itp.

Niebagatelną korzyścią płynącą z edukowania się w okresie ciąży jest wzrost pewności siebie, wynikający z lepszej świadomości swojego ciała i dopuszczenia do głosu instynktu macierzyńskiego, który podpowiada kobietom, co jest dla nich dobre, a co może im zaszkodzić.

Dobre bakterie na dobry początek życia

Już w trakcie ciąży kobiety mają nieustanne poczucie odpowiedzialności za swoje nienarodzone jeszcze dziecko, dlatego trudno im zaakceptować fakt, iż nie mają wpływu na wszystko, co ma związek z rozwijającym się w ich ciele płodem. Niektóre kwestie mogą na szczęście modyfikować – tak jest w przypadku przygotowania flory bakteryjnej pochwy na poród.

Naturalna równowaga mikrobiologiczna dróg rodnych, która jest wynikiem zakwaszenia środowiska pochwy przez pałeczki kwasu mlekowego, stanowi ochronę przed zakażeniami intymnymi i zapewnia zdrowy poród. Dlaczego flora bakteryjna ciężarnej odgrywa istotną rolę w momencie narodzin jej dziecka? Po przyjściu na świat w ciele dziecka nie występują bakterie, a jego układ odpornościowy nie jest jeszcze wykształcony. Pierwsze, dobroczynne bakterie trafiają do organizmu noworodka z dróg rodnych jego matki, dlatego tak ważne jest, by w trakcie porodu mikroflora jej pochwy była prawidłowa.

Serwis lactovaginal.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.