Powrót do listy

Obfite miesiączki – sprawdź, jakie choroby je wywołują!

Created with Sketch.

Obfite miesiączki – jak je rozpoznać?

Obfite miesiączki, zwane w żargonie medycznym hypermenorrhoea, są jednym z najczęściej odnotowywanych zaburzeń miesiączkowania. Mówi się o nim w momencie, gdy kobieta traci ponad 100 ml krwi podczas okresu – przy założeniu, że długość cyklu miesiączkowego i samej menstruacji są prawidłowe. Jeśli obfity okres trwa dłużej niż tydzień (7-10 dni), ale występuje regularnie, mówimy o menorrhagii.

Trudno jest określić, ile przeciętnie krwi powinna tracić kobieta podczas okresu – jest to sprawa całkowicie indywidualna, zależna od konkretnego organizmu, w znacznej mierze także od długości cyklu. W normie mieszczą się straty krwi od 30 do 80 ml. Czasem nieco bardziej obfite miesiączki są naturalną cechą fizjologiczną, jednak kiedy utrata krwi sięga powyżej 80 ml, staje się powodem do niepokoju. Zwiększona utrata krwi może powodować m.in. anemię i osłabienie organizmu.

Problem z obfitymi miesiączkami polega także na tym, że niełatwo jest określić, ile krwi się utraciło – trudno więc stwierdzić, że straciło się jej za dużo. Bardzo dużo kobiet, które odnoszą takie wrażenie i decydują się na wizytę u ginekologa, nie ma problemu z nadmierną utratą krwi. Są jednak pewne objawy, które wyraźnie wskazują na to, że dzieje się coś niewłaściwego.

Niepokój powinny wzbudzić symptomy takiej jak:

 • Skrzepy we krwi miesiączkowej,
 • Bardzo szybka utrata energii (szybkie męczenie się),
 • Znaczne osłabienie w czasie okresu,
 • Konieczność bardzo częstej wymiany podpaski (co 1-2 godziny).

W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ skrzepy krwi podczas okresu oraz pozostałe objawy mogą być zwiastunem poważnych chorób.

Obfity okres a choroby macicy

Miesiączkowanie jest bezpośrednio związane z funkcjonowaniem macicy. Dlatego też obfite miesiączki i towarzyszące im dolegliwości bardzo często są objawem chorób tego narządu. Poniżej pokrótce omawiamy najczęściej występujące choroby macicy, ich objawy i zagrożenia, które ze sobą niosą.

 • Mięśniaki macicy – zwłaszcza te podśluzówkowe, rosnące do wewnątrz macicy – mogą powodować obfite krwawienie, przedłużające się i sprawiające ból. Jednak nie musi to być zwykła miesiączka: skrzepy znajdujące się we krwi to także częsty objaw mięśniaków. Niewykryte mięśniaki, usadowione pod śluzówką macicy, mogą być przyczyną niepłodności, poronień i przedwczesnych porodów.
 • Polipy macicy – fragmenty przerośniętej błony śluzowej mogą sprawiać przedłużanie się miesiączek, a dodatkowo pojawiające się plamienia i krwawienia pomiędzy nimi oraz po stosunku. Nieleczone polipy mogą przyczynić się do poronienia oraz problemów z zajściem w ciążę.
 • Endometrioza (inaczej: gruczolistość macicy, wędrująca śluzówka macicy) – niewłaściwe umiejscowienie śluzówki macicy poza jej jamą. Choroba powoduje bolesne i obfite miesiączki, ale również przewlekłe bóle krzyża i w okolicy miednicy małej oraz podczas i po stosunku, biegunki i zaparcia, zmęczenie, dyskomfort podczas oddawaniu moczu i wypróżniania, niekiedy także gorączkę i wymioty. Endometrioza wywołuje silne bóle, ale może także doprowadzić do niepłodności.
 • Adenomioza – jest to odmiana endometriozy, a dokładnie jej ogniska rozmieszczone wewnątrz błony mięśniowej macicy. Najczęściej objawia się poprzez obfite miesiączki, przedłużające się nawet do 14 dni.
 • Zespół zapalenia miednicy mniejszej – oprócz obfitego okresu w miednicy mniejszej i w podbrzuszu pojawia się bardzo intensywny ból, praktycznie uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

Obfity okres a inne choroby

Obfite miesiączki mogą być zwiastunem także innych problemów zdrowotnych, m.in.:

 • Torbieli jajników,
 • Niewłaściwej budowy płytek krwi,
 • Zbyt małej ilości płytek krwi,
 • Niewłaściwej pracy wątroby,
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • Niedoczynności tarczycy.

Obfite miesiączki – zwiastun nowotworów

Obfite, nieregularne okresy mogą być – chociaż zdarza się to rzadko – objawami naprawdę poważnych problemów zdrowotnych, którymi są nowotwory. Im później zostaną one wykryte, tym mniejsza jest szansa na ich wyleczenie.

 • Rak błony śluzowej trzonu macicy (inaczej: rak trzonu macicy lub rak endometrium) – obfite miesiączki pojawiają się wtedy pośrodku cyklu, pomiędzy kolejnymi okresami (krwawienia acykliczne). Krwawienia zwiastujące ten nowotwór mogą pojawiać się również po okresie menopauzalnym.
 • Rak szyjki macicy – objawem tego nowotworu są najczęściej nieregularne okresy, krwawienia międzymiesiączkowe lub po stosunku.
 • Rak jajnika – miesiączki są wówczas nieregularne i obfite. Towarzyszą im takie objawy jak zaparcia naprzemiennie występujące z biegunkami czy uczucie przepełnienia w nadbrzuszu.

Obfity okres – inne przyczyny

Obfite miesiączki mogą także być spowodowane zupełnie innymi czynnikami.

 • U młodych dziewcząt obfite miesiączki mogą wynikać z wciąż nieuregulowanej gospodarki hormonalnej. Jeśli okres trwa powyżej 10 dni, należy udać się do ginekologa, który przepisze tabletki antykoncepcyjne wyrównania poziomu hormonów.
 • W przypadku kobiet w ciąży wystąpienie obfitej miesiączki może oznaczać poronienie lub ciążę pozamaciczną – potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska.
 • Obfite krwawienie może być spowodowane stanem zapalnym endometrium wywołanym przez wkładki domaciczne. Należy wtedy zmienić formę antykoncepcji.
Najnowsze Artykuły

Hormon folikulotropowy (FSH). Badania, normy a rola w organizmie kobiety.

Ludzki organizm produkuje wiele hormonów. Każdy z nich ma swoją określoną rolę i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie inaczej jest w przypadku hormonu folikulotropowego, który znajduje się zarówno w męskich, jak i żeńskich organizmach. Za co hormon folikulotropowy odpowiada u kobiet, jakie są jego normy i co oznacza wysokie FSH?

Zobacz więcej

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj politykę prywatności serwisu. Akceptuję   Czytaj więcej