Niedoczynność tarczycy – jak wpływ na infekcje intymne i cały organizm?

Objawy niedoczynności tarczycy

Szereg objawów towarzyszących tej chorobie dotyczy różnych narządów. Na niewydajną pracę tarczycy wskazuje długotrwałe zmęczenie, senność i wyczerpanie odczuwane nawet po odpowiedniej ilości snu. Niedostatek serotoniny, na skutek niskiego poziomu hormonów, jest przyczyną złego samopoczucia, smutku, niezadowolenia. Może wystąpić brak łaknienia, a jedzenie traci smak. Ponieważ organizm zatrzymuje wodę to pomimo braku apetytu waga wzrasta. Pojawiają się obrzęki, a przemiana materii słabnie. Za zmianę rozmiaru również odpowiada wówczas niedoczynność tarczycy. Objawy, takie jak otępienie, problemy z koncentracją czy obniżenie refleksu są niepokojące i odbierają radość życia. Osoba chora traci zainteresowanie seksem, a spadek hormonów może skutkować impotencją.

Niedobór hormonów tarczycy sprawia, że wzrasta ilość złego cholesterolu, co może doprowadzić do miażdżycy i niewydolności serca. Zmniejsza się pocenie, skóra wysusza się i pojawiają się przebarwienia na łokciach i kolanach. Ponieważ mieszki włosowe przechodzą w stan spoczynku, włosy stają się matowe, łamliwe i suche. Spowolnione procesy trawienne powodują zaparcia. Jeżeli niedoczynność tarczycy nie zostanie zdiagnozowana i leczona, mogą pojawić się bóle mięśni, a nawet końcówek palców na skutek uszkodzenia nerwów. Elastyczność naczyń krwionośnych słabnie i prowadzi do podwyższenia ciśnienia. Osoba chora często skarży się na zimno, gdyż organizm nie jest w stanie się ogrzać.

Kolejną grupą objawów są te, które dotyczą narządów kobiecych. Pojawiają się infekcje intymne, miesiączki są długie i bolesne, a przerwy między nimi krótkie. Długotrwałe krwawienie prowadzi do anemii. Niedobór hormonów tarczycy może utrudnić zajście w ciążę, a nieleczony staje się przyczyną bezpłodności. Wiele kobiet z niedoczynnością tarczycy cierpi z powodu suchości pochwy i nawracających infekcji grzybiczych. Przyczyną najczęściej jest podwyższona ilość glikogenu w pochwie, co sprzyja namnażaniu drożdżaków. W celu przywrócenia równowagi flory bakteryjnej, odpowiedzialnej za zwalczanie infekcji, wskazane jest stosowanie probiotyków ginekologicznych. Pomóc może Lactovaginal, który zawiera bakterie Lactobacillus, rozkładające glikogen do kwasu mlekowego, co sprawia, że poziom pH w pochwie pozostaje prawidłowy. Kwaśny odczyn hamuje rozwój bakterii i grzybów.

Niedoczynność tarczycy w czasie ciąży

Niedoczynność tarczycy w ciąży jest bardzo niebezpieczna, gdyż zagraża prawidłowemu rozwojowi płodu. Może przebiegać bezobjawowo. Nieleczona zaburza rozwój umysłowy płodu, powoduje poronienia i przedwczesne porody. Skutkiem bywa ponadto odklejenie łożyska, krwawienie poporodowe, niedokrwistość, nadciśnienie ciążowe. Dziecko może mieć obniżone IQ. Konieczne jest podawanie syntetycznego hormonu tarczycowego T4. dlatego każda kobieta w ciąży powinna przeprowadzić badanie poziomu hormonów tarczycy.

Niedoczynność tarczycy – dieta

Dieta odgrywa ogromną rolę przy niedoczynności tarczycy, gdyż można nią poprawić metabolizm. Konieczna jest do tego zwiększona podaż jodu i suplementów hormonu tarczycy. Wskazane jest spożywanie większej ilości białka, które powinno stanowić 15% spożywanych kalorii dziennie. Najwięcej jodu zawierają owoce morza i ryby morskie, takie jak dorsz, łosoś, płastuga i makrela. Wskazana jest zamiana soli zwykłej na jodowaną. W sprzedaży znajdują się wody mineralne z zawartością jodu. Warto wprowadzić je na stałe, jako dodatek do jadłospisu. Z diety należy wykluczyć produkty ograniczające przyswajanie jodu. Należą do nich: kapusta, kalafior, brukselka, rzepa, brukiew gorczyca, orzeszki ziemne i soja. Warzywa w postaci gotowanej zawierają o około 30% mniej szkodliwych substancji. Zalecane jest pieczywo pełnoziarniste, siemię lniane, ziarna, orzechy, jabłka, gruszki. Dieta powinna być bogata w zdrowe tłuszcze, węglowodany z niskim indeksem glikemicznym i dostosowana do trybu życia. Ograniczenie kalorii może spowodować osłabienie metabolizmu i dalsze tycie. Dlatego najlepiej ustalić ze specjalistą odpowiednią dietę i zwiększyć aktywność fizyczną.

Wiele opisanych objawów może się nigdy nie pojawić, gdy w porę powstrzyma się chorobę. Odpowiednio wcześnie przeprowadzone badania, stosowanie leków zapisanych przez lekarza w połączeniu z prawidłową dietą i stosowaniem probiotyków ginekologicznych bardzo szybko dadzą efekty w postaci poprawy stanu zdrowia.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.