Powrót do listy

Mammografia

Created with Sketch.

Jest to badanie radiologiczne wykorzystujące promieniowanie Roentgena. Ma na celu szybkie wykrywanie zmian patologicznych lub nowotworowych w piersiach. Badanie wykonywane jest przy pomocy specjalistycznego sprzętu, nazywanego mammografem. Dawka promieniowania używana do badania jest mała. Jest to tzw. promieniowanie miękkie, więc badanie jest bezpieczne, jednak nie powinny go wykonywać kobiety w ciąży. Mammografię zaleca się profilaktycznie szczególnie po 40 roku życia.

Badanie jest oczywiście bezbolesne, przeprowadzane przez technika radiologa. Zasady badania są podobne jak podczas klasycznego „prześwietlania”:

  • Należy rozebrać się od pasa w górę.
  • Na płycie układamy piersi, najpierw jedną, potem drugą, a technik radiolog dociska je z góry drugą płytą.
  • Następnie zmienia się położenie płyt tak, aby każda pierś została objęta również z boku.
  • W takiej pozycji należy wytrzymać kilka sekund bez ruchu, gdyż wtedy robione jest zdjęcie.
  • Po badaniu otrzymuje się kliszę z dołączonym opisem lekarza.

Mammografię uważa się za cenną metodę wykrywania raka piersi (najczęstszego u kobiet nowotworu złośliwego) oraz innych nieprawidłowości. W przypadku raka sutka skuteczność tej metody jest oceniana na 80-95%.

Najnowsze Artykuły

Hormon folikulotropowy (FSH). Badania, normy a rola w organizmie kobiety.

Ludzki organizm produkuje wiele hormonów. Każdy z nich ma swoją określoną rolę i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie inaczej jest w przypadku hormonu folikulotropowego, który znajduje się zarówno w męskich, jak i żeńskich organizmach. Za co hormon folikulotropowy odpowiada u kobiet, jakie są jego normy i co oznacza wysokie FSH?

Zobacz więcej

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj politykę prywatności serwisu. Akceptuję   Czytaj więcej