Powrót do listy

Kolposkopia

Created with Sketch.

Kolposkopia (od greckiego kolpos = pochwa i skopia = obraz) jest metodą umożliwiającą dokładne, nieinwazyjne i bezbolesne badanie dolnego odcinka narządów rozrodczych kobiety tzn. krocza, sromu, pochwy, części pochwowej szyjki macicy wraz z ujściem zewnętrznym kanału szyjki. Kolposkopia wykonywana jest przy pomocy kolposkopu- jest to dwuokularowy mikroskop, przy użyciu którego można uzyskać „trójwymiarowy obraz”, w powiększeniu od 4 do 50 razy. Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut na wykrycie trwających infekcji, zmian typu nadżerka oraz przedklinicznych postaci raka szyjki macicy.

W badaniu ocenia się:

  • strukturę przestrzenną nabłonka,
  • barwę nabłonka,
  • układ i przejrzystość nabłonka,
  • rysunek naczyń krwionośnych.

Na podstawie oceny została opracowana kolposkopowa klasyfikacja zmian szyjki macicy:

Grupa Obraz
1 Grupa prawidłowe obrazy kolposkopowe
2 Grupa nieprawidłowe obrazy kolposkopowe
3 Grupa niejasne obrazy kolposkopowe
4 Grupa inne obrazy kolposkopowe

Stwierdzenie obecności zmian z 2 i 3 Grupy jest wskazaniem do pobrania wycinków „celowanych” lub pobrania wymazów cytologicznych z kanału szyjki macicy, w celu określenia nieprawidłowości.

Najnowsze Artykuły

Hormon folikulotropowy (FSH). Badania, normy a rola w organizmie kobiety.

Ludzki organizm produkuje wiele hormonów. Każdy z nich ma swoją określoną rolę i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie inaczej jest w przypadku hormonu folikulotropowego, który znajduje się zarówno w męskich, jak i żeńskich organizmach. Za co hormon folikulotropowy odpowiada u kobiet, jakie są jego normy i co oznacza wysokie FSH?

Zobacz więcej

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj politykę prywatności serwisu. Akceptuję   Czytaj więcej