Kiedy i dlaczego pojawia się nieprzyjemny zapach z pochwy?

pochwa-zapach

Kiedy dochodzi do obniżenia ilości pałeczek kwasu mlekowego, może pojawić się nieprzyjemny zapach z pochwy, który jest skutkiem utleniania się amin aromatycznych wytwarzanych przez bakterie. Prowadzić do tego mogą zarówno wirusy, bakterie, grzyby, jak i rzęsistek albo chlamydia. Kolejnym objawem zakażenia są upławy, czyli zmieniona wydzielina płynąca z waginy, o żółtym, białym lub zielonymkolorze. Na końcu dochodzi do objawów najbardziej dokuczliwych, takich jak swędzenie i pieczenie podrażnionych okolic intymnych. Zdarza się również, że pojawia się białawy nalot na wargach sromowych, który oznacza zakażenie grzybicą.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pochwy

Najczęściej przykry zapach z pochwy powodują:

  • infekcja intymna,
  • stosowanie różnych produktów podczas kontaktów intymnych,
  • suchość pochwy,
  • zmiany w gospodarce hormonalnej,
  • częste płukanki okolic intymnych,
  • niewłaściwa higiena intymna i rzadkie zmienianie wkładek i tamponów,
  • spożywanie niektórych produktów,
  • noszenie ciasnego lub wilgotnego ubrania,
  • brak równowagi flory bakteryjnej pochwy,
  • choroby przenoszone drogą płciową,
  • przetoka odbytniczo-pochwowa,
  • rak szyjki macicy.

Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn nieprzyjemnego, rybiego zapachu z okolic intymnych jest infekcja grzybicza wywołana stosowaniem przez kobiety antybiotyków, które niszczą bakterie, nie tylko te chorobowe, ale również te korzystne, tworzące cały ekosystem ochronny pochwy. Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu (vulvovaginal candidiasis) jest po waginozie bakteryjnej drugą co do częstości występowania nieprawidłowością związaną z zaburzeniem biocenozy pochwy u kobiet. Aby zapobiec takim przykrościom, bardzo ważne jest stosowanie preparatów probiotycznych oraz odpowiednia higiena. Używanie ginekologicznych probiotyków doustnych lub dopochwowych wspomaga odbudowę naturalnej flory bakteryjnej dróg rodnych. Ze względu na odczyn kwasowy pochwy warto stosować do higieny intymnej bezzapachowe preparaty z kwasem mlekowym, które nie podrażniają delikatnej skóry, a wpływają korzystnie na mikroflorę bakteryjną waginy. Warunkiem uzyskania długotrwałego efektu ochronnego w pochwie jest zastosowanie jako probiotyków szczepów Lactobacillus, których charakterystyka mikrobiologiczna i metaboliczna zbliżona jest do prawidłowej flory pochwy, zaobserwowanej niezależnie od różnic rasowych, środowiskowych oraz geograficznych. Bardzo pożądaną cechą preparatów probiotycznych jest ich zdolność do koegzystencji z fakultatywnymi pałeczkami kwasu mlekowego.

Nieprzyjemny zapach z pochwy po porodzie

Do typowych powikłań połogowych należy przykry zapach z waginy. Odchody połogowe są naturalnym zjawiskiem fizjologicznym po porodzie. W pierwszych dniach po narodzinach dziecka woń ta może być słodkawa, jeżeli jednak wydzielina staje się nieprzyjemna, sygnalizuje zakażenie bakteriami gnilnymi, które znajdują się w pochwie. W efekcie tego może rozwinąć się zakażenie w obrębie miednicy mniejszej, najczęściej w postaci zapalenia błony śluzowej macicy. Towarzyszyć temu mogą dodatkowe objawy, takie jak:bóle brzucha, złe samopoczucie, gorączka. Bardzo istotne jest, aby ich nie lekceważyć, ponieważ w takiej sytuacji konieczne jest podanie antybiotyków i środków obkurczających macicę.

W przypadku przykrego zapachu z pochwy – niezależnie od rodzaju przyczyny – zaleca się spożywanie dużej ilości wody i unikanie wszelkich napojów zawierających kofeinę. Warto włączyć do diety produkty o wysokiej zawartości skrobi oraz ostre potrawy. Osoba, która czuje przykrą woń, powinna jeść dużo cytrusów i produktów bogatych w witaminę C.

Zdarza się również dziwny zapach z pochwy o charakterystycznej woni cebuli lub wydzielina z dróg rodnych pachnąca czosnkiem, które świadczą o udziale tych produktów w diecie. Wspomniane warzywa cechuje wysoka zawartość allicyny, która nie jest metabolizowana przez organizm i odpowiada za tą charakterystyczną woń. Zapach ten jest dość nieprzyjemny i ostry, objaw ten jednak powinien ustąpić po upływie 72 godzin od zjedzenia tych warzyw.

Nieprzyjemny zapach pochwy zawsze jest wskazaniem do wizyty u ginekologa, aby mógł ustalić jego dokładną przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że nie wolno ignorować tej przypadłości, gdyż efektem nieleczenia przykrego zapachu z waginy są stany zapalne, a w przyszłości poważne powikłania chorobowe.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.