Powrót do listy

Kalendarium badań

Created with Sketch.

Profilaktyka, inaczej nazywana prewencją, to obecnie bardzo intensywnie rozwijająca się dziedzina medycyny. Głównym jej przesłaniem jest fakt, iż łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto abyś pamiętała o kilku podstawowych badaniach.

Nazwa badania Po co się je robi? Gdzie i kiedy wykonać? Warunki wykonania
Mammografia i USG piersi Wykrywa mikrozwapnienia, guzki, zmiany nowotworowe. Mammografia po 40 r. ż. – raz na 2 lata lub raz na rok. USG piersi – profilaktycznie po 35 r. ż. Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Można wykonać w prywatnej przychodni.
Badanie ginekologiczne Wykazuje zmiany szyjki macicy, choroby narządów rodnych, zakażenia bakteryjne i grzybicze

oraz wirusowe pochwy.

Raz do roku – od rozpoczęcia miesiączkowania. W przychodni rejonowej – bezpłatnie, bez skierowania. Można wykonać w prywatnej przychodni.

 

Cytologia Umożliwia rozpoznanie nadżerki i wykrycie raka szyjki macicy. Rozszerzenie badania o wykonanie tzw. czystości pochwy – pokazuje ewentualne zakażenia dróg rodnych oraz rodzaj procesu chorobowego. Raz w roku.

 

Bezpłatna u ginekologa w ramach ubezpieczenia. Można wykonać w prywatnej przychodni.

 

W jakim wieku robić cytologię

Zaleca się jej wykonywanie wszystkim kobietom od momentu rozpoczęcia życia płciowego. Na początku 2-3 badania co roku, następnie do 35. roku życia co 3 lata, a jeszcze później do 65. roku życia co 5 lat. Jest stosowana w profilaktyce nowotworowej, przede wszystkim raka szyjki macicy. Umożliwia wykrycie stanów przedrakowych, obrazuje też funkcjonowanie hormonów. Może być wykonana podczas wizyty kontrolnej u ginekologa.

Badanie ginekologiczne ogólne

Trzeba je wykonywać co najmniej raz w roku – od momentu rozpoczęcia życia płciowego lub przed rozpoczęciem 18 roku życia. Kontrolna wizyta u ginekologa pozwala na ocenę stanu narządów rodnych, wykrycie ewentualnych schorzeń, np. stanów zapalnych, czy nieprawidłowości budowy. Badanie powinno być poszerzone o badanie palpacyjne czyli dotykowe piersi.

Badanie mammograficzne

Kobietom po 50. roku życia zaleca się wykonywanie tego badania co rok. Mammografia to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego, jest najważniejszym badaniem w profilaktyce nowotworowej piersi.

Samobadanie piersi

Od 20. roku życia powinnaś wykonywać je wykonywać raz w miesiącu najlepiej tydzień po krwawieniu menstruacyjnym. Badanie to wykonasz sama, a stała kontrola piersi umożliwia wczesne wykrycie pojawiających się zmian – guzków, torbieli itp.

Pozostałe badania o których powinnaś pamiętać, a które zalecane są wszystkim przedstawia tabela poniżej:

Nazwa badania Po co się je robi? Gdzie i kiedy wykonać? Warunki wykonania
Stężenie poziomu cukru we krwi

 

Pozwala rozpoznać lub wykluczyć cukrzyce, ale także łagodniejsze zaburzenia w przyswajaniu cukrów określane jako nieprawidłowa tolerancja glukozy. Profilaktycznie raz w roku. Skierowanie od lekarza dowolnej specjalności. Można wykonać w prywatnym laboratorium.
Stężenie poziomu

cholesterolu we krwi

 

Kontrolowanie cholesterolu może zapobiec zawałom serca i udarom mózgu. Jego poziom wpływa na rozwój miażdżycy znaczyć i choroby wieńcowej. Po raz pierwszy ok. 30 r. ż. a potem co 3 lata. Częściej osoby rodzinnie obciążone występowaniem zawałów serca lub udarów mózgu. Osoby po 50 r. ż. raz w roku. Skierowanie od lekarza dowolnej specjalności. Można wykonać w prywatnym laboratorium.
Analiza moczu

 

Pomaga rozpoznać choroby nerek, wątroby, dróg moczowych. Ułatwia diagnozę cukrzycy i żółtaczki. Profilaktycznie raz w roku. Wymagane w zakresie badan okresowych w pracy. Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Można wykonać w prywatnym laboratorium.
Morfologia krwi

 

Może wykazać niedokrwistość, nadkrwistość, przewlekłe procesy zapalne, zatrucia i infekcje w organizmie. Wykonujemy raz w roku. Wymagane w zakresie badan okresowych w pracy. Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Można wykonać w prywatnym laboratorium.
Odczyn Biernackiego czyli OB

 

Wykrywa stany zapalne, choroby pasożytnicze, alergie, niedokrwistość, nowotwory. Raz w roku wraz z morfologia. Potrzebne skierowanie. Można wykonać w prywatnym laboratorium.
Pomiar ciśnienia krwi

 

Podwyższone ciśnienie może sygnalizować chorobę nadciśnieniową. Profilaktycznie co pół roku. W ciąży w czasie każdej wizyty kontrolnej. Częściej osoby z nadwaga lub otyłością, a także genetycznie obciążone nadciśnieniem. Bezpłatne w każdej przychodni.
Badanie okulistyczne

 

Może wykryć jaskrę, zaćmę, krótkowzroczność, nadwzroczność. Badanie dna oka co 1-2 lata u osoby z nadciśnieniem tętniczym. Po 50 r. ż. warto co rok – ryzyko powstania chorób oczu rośnie z wiekiem. Ważne jest też dobranie w odpowiednim czasie szkieł korekcyjnych. Bezpłatne bez skierowania w przychodniach państwowych. Odpłatnie w prywatnym gabinecie.
Badanie kału na krew utajoną Pozwala wstępnie ustalić schorzenia jelita grubego. Niewielkie ilości krwi mogą się bowiem pojawiać w kale w przypadku zmian nowotworowych w przewodzie pokarmowym. Krew w kale wykrywa się także w czynnej chorobie wrzodowej, w przypadku uchyłków jelita grubego czy w niektórych stanach zapalnych jelita. Po 50 r. ż. raz w roku. Zwłaszcza gdy występują zaparcia, wrzody żołądka, bóle brzucha. Na zlecenie lekarza. Można wykonać w prywatnym gabinecie.
Najnowsze Artykuły

Hormon folikulotropowy (FSH). Badania, normy a rola w organizmie kobiety.

Ludzki organizm produkuje wiele hormonów. Każdy z nich ma swoją określoną rolę i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie inaczej jest w przypadku hormonu folikulotropowego, który znajduje się zarówno w męskich, jak i żeńskich organizmach. Za co hormon folikulotropowy odpowiada u kobiet, jakie są jego normy i co oznacza wysokie FSH?

Zobacz więcej

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj politykę prywatności serwisu. Akceptuję   Czytaj więcej