Powrót do listy

Jak przechowywać probiotyk, by nie stracił swoich właściwości?

Created with Sketch.

Naukowcy wykazali, że pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus stanowią aż 96% flory bakteryjnej dróg rodnych u statystycznej zdrowej Polki. Te dobroczynne bakterie zakwaszają pochwę i hamują wzrost szkodliwych bakterii oraz grzybów, dlatego ich obecność w okolicach intymnych jest z medycznego punktu widzenia więcej niż pożądana. Niestety, czasem mikroflora pochwy ulega niekorzystnym zmianom, a liczba pałeczek Lactobacillus zmniejsza się. Wówczas warto zaopatrzyć się w probiotyk, który dostarczy dobre bakterie do organizmu i pomoże odzyskać naturalną równowagę mikrobiologiczną.

Jak działają preparaty probiotyczne?

Po zażyciu probiotyku doustnego do organizmu dostają się żywe kultury bakterii probiotycznych, które kolonizują jelita oraz – po pewnym czasie – pochwę. W przypadku kapsułek dopochwowych działanie dobrych bakterii ogranicza się do okolic intymnych, ale efekt działania jest natychmiastowy, tzn. już od momentu aplikacji pałeczki kwasu mlekowego aktywnie metabolizują związki obecne w pochwie, w ramach tzw. kwaśnej fermentacji. Wytwarzany w trakcie tego procesu kwas mlekowy nadaje okolicom intymnym właściwe, niskie pH, które chroni kobietę przed namnażaniem się patogenów i rozwojem zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych pochwy.

Od czego zależy działanie bakterii obecnych w probiotyku?

Jeśli kupiłaś produkt probiotyczny profilaktycznie, z zamiarem użycia go w niedalekiej przyszłości, a od momentu zakupu minął miesiąc, skuteczność preparatu może stać pod znakiem zapytania, chyba że zamiast do szafki z lekami, włożyłaś go do lodówki. Żywe pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus są bowiem w stanie przetrwać nie więcej niż cztery tygodnie w temperaturze pokojowej – dłuższa ekspozycja na wysokie temperatury jest dla nich zabójcza. Aby mieć pewność, że probiotyk spełni swoją funkcję, po powrocie do domu zadbaj o jego właściwości prozdrowotne, umieszczając opakowanie preparatu w lodówce.

W ulotce produktu nie ma wzmianki na temat sposobu przechowywania? To nie do pomyślenia w przypadku wysokiej jakości probiotyków (np. Lactovaginal®), które faktycznie zawierają żywe bakterie, gotowe do kolonizacji organizmu z korzyścią dla twojego zdrowia.

Kiedy powinnaś zastosować probiotyk?

Preparaty probiotyczne są w pełni bezpieczne dla organizmu, dlatego można używać ich profilaktycznie, bez konkretnych wskazań. Są jednak sytuacje, kiedy probiotyk jest wręcz niezbędny:

·        po kuracji antybiotykiem, gdy pałeczki kwasu mlekowego są zdziesiątkowane na skutek zastosowania silnego leku antybakteryjnego;
·        w sytuacji długotrwałego stresu – gdy poziom hormonu stresu rośnie, liczba probiotycznych bakterii w organizmie maleje;
·        po wakacjach – jeśli w trakcie urlopu często pływałaś na basenie lub w morzu, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, iż pH okolic intymnych uległo niekorzystnej zmianie;
·        w okresie zmian hormonalnych – nieważne, czy wahania poziomu hormonów żeńskich są wynikiem stosowania leków hormonalnych (np. tabletek antykoncepcyjnych), czy pojawiły się w przebiegu ciąży lub połogu – osłabieniu flory bakteryjnej pochwy powinnaś przeciwdziałać szybko i skutecznie;
·        upławy i podrażnienie okolic intymnych na skutek korzystania ze źle dobranych kosmetyków myjących – nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych i uczucie dyskomfortu to objawy stanu zapalnego, który może przerodzić się w infekcję, jeśli w porę nie wzmocnisz naturalnych mechanizmów obronnych układu moczowo-płciowego.

Dobrze dobrany i właściwie przechowywany probiotyk może okazać się rozwiązaniem drobnych dolegliwości intymnych i sposobem na długotrwałą ochronę przed zakażeniami. Pamiętaj, by stosować wyłącznie bezpieczne i przebadane preparaty probiotyczne, takie jak lek dostępny bez recepty Lactovaginal®.

Najnowsze Artykuły

Hormon folikulotropowy (FSH). Badania, normy a rola w organizmie kobiety.

Ludzki organizm produkuje wiele hormonów. Każdy z nich ma swoją określoną rolę i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie inaczej jest w przypadku hormonu folikulotropowego, który znajduje się zarówno w męskich, jak i żeńskich organizmach. Za co hormon folikulotropowy odpowiada u kobiet, jakie są jego normy i co oznacza wysokie FSH?

Zobacz więcej

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj politykę prywatności serwisu. Akceptuję   Czytaj więcej