Powrót do listy

Grzybica pochwy – gdy swędzi, boli i piecze

Created with Sketch.

Swąd, pieczenie, ból oraz białawe serowate upławy połączone z zaczerwienieniem okolic intymnych to objawy grzybicy. Zwanej inaczej kandydozą od gatunku mikroorganizmów powodujących schorzenie – Candida Albicans. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez grzyby już bytujące w organizmie, które przerywają bariery ochronne organizmu i wywołują infekcję. Barierę ochronną przed wszelkiego rodzaju infekcjami, w tym grzybiczymi, stanowi odpowiednia mikroflora bakteryjna pochwy. Za utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia pochwy odpowiedzialne są przede wszystkim bakterie z rodzaju Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego).

Należy jednocześnie pamiętać, że siedliskami bakterii i grzybów są sauny, baseny oraz toalety publiczne – w miejscach tych należy zachować wzmożoną ostrożność!!!

Podatność na grzybice pochwy zwiększa:

 • stosowanie antybiotyków
 • choroby takie jak cukrzyca, otyłość, niedokrwistość
 • zmiany hormonalne powodowane stosowaniem antykoncepcji i HTZ (hormonalnej terapii zastępczej)
 • ciąża

Dodatkowo grzybicom sprzyja:

 • noszenie elastycznej bielizny sprawiającej, że kobiece ciało nie oddycha,
 • niewłaściwe praktyki higieniczne np. używanie wspólnych ręczników,
 • nadmierna higiena – np. irygacje pochwy, stosowanie do podmywania zapachowych mydeł/płynów,
 • szczególnie podatne na kandydozę pochwy są kobiety osłabione np. po chorobie, w stanach przemęczenia i stresu, w bezsenności.

Grzybicą można również zakazić się od chorego partnera ale są to rzadkie przypadki.

Gdy pojawią dolegliwości mogące sygnalizować grzybicę należy udać się do lekarza ginekologa. Po przeprowadzonym badaniu określi on czy na pewno jest to infekcja grzybicza. W przypadku kandydozy pochwy zazwyczaj stosuje się leczenie miejscowe, czyli dopochwowe lekami przeciwgrzybiczymi. Niezależnie od przyjmowanych leków należy uzupełnić braki bakterii Lactobacillus, odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej mikroflory pochwy – np. przyjmując preparaty probiotyczne z odpowiednimi szczepami bakterii Lactobacillus w celu kolonizacji nabłonka pochwy i stworzenia bariery ochronnej.

Pamiętaj, że lepiej chronić niż leczyć, dlatego zwróć uwagę na:

 • dietę, unikaj spożywania nadmiernych ilości cukru, owoców, oczyszczonych węglowodanów lub słodyczy, gdyż grzyby rozmnażają się w środowisku cukrowym. Unikaj również alkoholu, serów pleśniowych, sfermentowanej żywności, grzybów, drożdży i produktów drożdżowych,
 • utrzymuj w zdrowiu swój system odpornościowy. Wypoczywaj właściwie, stosuj zdrową dietę bogatą w warzywa i białko, ćwicz regularnie,
 • unikaj stresu i nadmiernego stosowania antybiotyków,
 • utrzymuj obszar pochwy w czystości i suchości, jak najczęściej możesz noś luźne bawełniane ubranie i białą bawełniana bieliznę, zapewniającą swobodne oddychanie skórze, jest to istotne szczególnie latem,
 • po korzystaniu z kąpielisk, basenów, sauny stosuj profilaktycznie preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skontaktować się z ginekologiem i rozpocząć odpowiednie leczenie. Tylko lekarz może postawić diagnozę.

Najnowsze Artykuły

Hormon folikulotropowy (FSH). Badania, normy a rola w organizmie kobiety.

Ludzki organizm produkuje wiele hormonów. Każdy z nich ma swoją określoną rolę i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie inaczej jest w przypadku hormonu folikulotropowego, który znajduje się zarówno w męskich, jak i żeńskich organizmach. Za co hormon folikulotropowy odpowiada u kobiet, jakie są jego normy i co oznacza wysokie FSH?

Zobacz więcej

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj politykę prywatności serwisu. Akceptuję   Czytaj więcej