Brak miesiączki i zapalenie pochwy – co łączy te dwie dolegliwości?

Kobiety często zastanawiają się, w jaki sposób mogą oddziaływać na siebie cykl menstruacyjny i infekcja intymna. Czy zaburzenia hormonalne są czynnikiem sprzyjającym rozwojowi nieżytów? A może jest na odwrót i to stany zapalne przyczyniają się do opóźnień bądź zaniku krwawienia? Oto kilka faktów na ten temat.

Jak zanik miesiączki wpływa na florę bakteryjną miejsc intymnych?

Brak miesiączki często spędza kobietom sen z powiek. Nic dziwnego, bo może być zwiastunem nie tylko wspaniałej nowiny jaką jest ciąża, ale też poważnych schorzeń na tle hormonalnym, w tym problemów z tarczycą, chorób układu kobiecego, wyczerpania lub niedożywiania organizmu.

Zaburzenia menstruacji mogą mieć także przykre skutki – prowadzą bowiem do zmian flory bakteryjnej narządów kobiecych. Utrzymanie równowagi tej strefy jest bardzo istotne, gdyż podwyższone pH (powyżej 4,5) i gromadzenie się chorobotwórczych mikroorganizmów prowadzi do rozwoju stanów zapalnych pochwy. Dlatego w przypadku nieregularności lub braku okresu warto przyjmować medykamenty uzupełniające naturalny ekosystem narządów kobiecych o dobroczynne bakterie z rodzaju Lactobacillus, chroniące przed patogenami.

Miesiączka inna niż zwykle – może to objaw infekcji?

Dokładna obserwacja menstruacji pomaga także w uświadomieniu sobie, że miejsca intymne mogą być zaatakowane przez zapalenie. Bywa, że waginoza bakteryjna (BV) nie daje na co dzień mocno odczuwalnych objawów, dlatego kobiety mogą nie być jej świadome. Tymczasem podczas miesiączki oraz kilka dni po symptomy infekcji nasilają się, gdyż krew i jej resztki są dobrą pożywką dla drobnoustrojów. Po ustaniu miesiączki mogą pojawiać się upławy, a zapach wydzielin z dróg rodnych stać się nieprzyjemny. Objawy te występują szczególnie przy przewlekłym zapaleniu. W takim przypadku należy udać się do lekarza ginekologa, który doszuka się przyczyny problemu i przepisze kurację.

Szybkie działanie to podstawa, czyli o efektach zaniedbanego zapalenia

Samo bakteryjne zapalenie pochwy nie powinno wpływać na opóźnienia lub zanik okresu.
Jednak zbagatelizowanie infekcji może doprowadzić do jej rozprzestrzeniania się i powikłań. Jeśli stan zapalny powtarza się, nasila i zaatakuje macicę, objawem mogą być opóźnienia lub cięższe niż zwykle menstruacje. Jak czytamy na poświęconym zagadnieniom związanym z BV portalu Canbv.com, teoretycznie do zaatakowania macicy może dojść już przy pojedynczej infekcji, jednak w praktyce powikłania pojawiają się u kobiet, które cierpią na nawroty.

Teraz już wiesz, jak ważne jest zgłaszanie do ginekologa problemów ze zdrowiem intymnym, a także leczenie infekcji oraz profilaktyka, na przykład poprzez stosowanie Lactovaginalu. Probiotyki nie tylko uzupełniają florę bakteryjną w przypadku braku miesiączki, ale też wspomagają leczenie zapalenia pochwy i innych infekcji. W Twoim organizmie nic nie dzieje się bez przyczyny, a jedno zaniedbanie może skutkować nieprzyjemnymi komplikacjami.

W przypadku wątpliwości dotyczących profilaktyki stanów zapalnych lub ich leczenia należy udać się do lekarza ginekologa, który rozwieje wszystkie wątpliwości i wskaże najlepszą kurację.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.