Wszystko, co powinnaś wiedzieć o depilacji okolic intymnych

Depilacja okolic bikini przestała wzbudzać kontrowersje – obecnie zbędne owłosienie usuwają kobiety w każdym wieku, w warunkach domowych lub w salonie kosmetycznym. Niektóre metody depilacji są bezbolesne (krem, maszynka), inne, takie jak wosk, przywołują na myśl określenie „cierpieć dla urody”. W każdym przypadku liczy się efekt w postaci gładkiej, idealnej skóry.

Jak usuwać zbędne włoski?

Każda metoda depilacji okolic intymnych ma swoje plusy i minusy. Golenie okolic bikini nie powoduje bólu, ale włoski odrastają już kolejnego dnia. Krem do depilacji przynosi efekt na nieco dłużej, ale może podrażniać delikatną skórę, odrywanie plastrów z woskiem niemiłosiernie boli, a depilacja laserowa – choć trwale usuwa włosy – jest kosztowna.

W sytuacji, w której żadnej z metod nie sposób określić mianem idealnej, pozostaje nam zdecydować się na tzw. najmniejsze zło. Co ciekawe, dla poszczególnych kobiet pojęcie to będzie odnosiło się do innego sposobu usuwania zbędnego owłosienia (np. panie, którym przeszkadza chemiczny zapach kremu do depilacji chętniej siegną po maszynkę lub depilator elektryczny ze specjalną nasadką do okolic intymnych).

Wrastające włoski po depilacji, czyli wróg nr 1

Włoski, które zamiast kierować się ku górze, zaczęły wrastać w skórę, to temat, który wzbudza najwięcej emocji wśród kobiet stosujących depilację (szczególnie po goleniu). Na czym polega problem wrastających włosków?

  • W miejscu wrastania włoska pojawia się niewielki czerwony guzek, który wyglądem przypomina wykwity typowe dla trądziku. Guzek może być pojedynczy lub występować w grupie.
  • Wrastające włoski mogą powodować swędzenie, dyskomfort, a nawet ból. Czasem widać, że pod skórą obecna jest ropa – niekiedy można dostrzec także sam włos.
  • Ryzyko wrastania włosków po depilacji jest większe u osób o kręconych włosach, które łatwiej zginają się i wnikają w naskórek – oznacza to, że problem będzie nawracał.
  • Mimo iż wrastające włoski z reguły nie wymagają leczenia, w miejscu ich występowania może dojść do zakażenia skóry.
  • Drapanie guzków z wrośniętymi włoskami może doprowadzić do powstania blizn lub trwałych przebarwień skóry.

Jak radzić sobie z niepokornymi włoskami? Czasem konieczne jest nacięcie skóry skalpelem lub wysterylizowaną igłą (zabieg wykonuje lekarz!) w celu uwolnienia wrośniętego włosa. Pomocne są także maści steroidowe (łagodzą swędzenie skóry) oraz retinoidy (złuszczają martwe komórki skóry i zmniejszają przebarwienia). Aby nie dopuścić do wrastania włosków, należy regularnie stosować peeling i nawilżać skórę po depilacji.

Gładka i zdrowa intymnie

Podrażnienia, z jakimi kobiety mają do czynienia po depilacji okolic bikini, zwiększają ryzyko rozwoju infekcji pochwy, dlatego po usunięciu zbędnego owłosienia, tak w domu, jak i w salonie kosmetycznym, należy dodatkowo zadbać o profilaktykę zakażeń intymnych. W tym celu warto zastosować probiotyk ginekologiczny (np. Lactovaginal), który w ciągu zaledwie kilku dni zakwasi środowisko pochwy.

Kwaśna fermentacja, w której biorą udział pałeczki Lactobacillus, powoduje przemianę obecnych w pochwie związków węgla na kwas mlekowy, nadający drogom rodnym pożądane, niskie pH. Kwaśny odczyn pochwy odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu infekcjom intymnym, ponieważ:

  • zwalcza patogeny (grzyby i bakterie) i nie dopuszcza do ich nadmiernego wzrostu;
  • poprawia jakość wydzieliny z dróg rodnych;
  • gwarantuje równowagę mikrobiologiczną pochwy.

Optymalną ochronę probiotyczną zapewniają kobiecie preparaty zawierające szczepy bakterii występujące naturalnie u danej populacji, takie jak pałeczki Lactobacillus rhamnosus 573 obecne w polskim probiotyku ginekologicznym Lactovaginal.

W przypadku wątpliwości dotyczących profilaktyki stanów zapalnych lub ich leczenia należy udać się do lekarza ginekologa, który rozwieje wszystkie wątpliwości i wskaże najlepszą kurację.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.