Upławy – kiedy powinny zacząć niepokoić?

Kobiece okolice intymne są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju infekcje. Każda z nas powinna bacznie obserwować wszystkie pojawiające się objawy. Odczucie dyskomfortu oraz podejrzane upławy mogą świadczyć o naruszeniu naturalnej flory bakteryjnej. Kiedy wydzielina z pochwy zaczyna być objawem procesu chorobotwórczego?

Ochrona naturalnej flory bakteryjnej

Wydzielina z pochwy jest naturalną ochroną okolic intymnych, barierą przed drobnoustrojami, a także elementem nawilżającym podczas stosunku i ułatwiającym zapłodnienie. Jej naturalna obecność nie powinna nas niepokoić wtedy, kiedy:

  • charakteryzuje ją bezwonność, bezbarwność bądź mlecznobiały kolor
  • posiada regularną strukturę – wodnistą lub przypominająca śluz w zależności od stadium cyklu miesiączkowego.

Wydzielina a płodność kobiety

Te dwa czynniki są ściśle ze sobą związane, głównie ze względu na zmiany hormonalne toczące się w organizmie. Wydzielina z pochwy zmienia się między innymi podczas ciąży, kiedy staje się rzadka, w białym kolorze. Jeszcze inaczej wygląda śluz u dziewczynek przed pierwszą menstruacją – jest bardzo rzadki i bezwonny. Ciężko więc jednoznacznie określić prawidłowy wygląd bądź konsystencję śluzu pochwowego – zależy on od sytuacji życiowej kobiety, jej wieku, a także czynników zewnętrznych i naturalnych predyspozycji.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Jeśli od jakiegoś czasu odczuwasz:

  • podrażnienie okolic intymnych,
  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • a także pojawiły się upławy o odmiennej konsystencji, kolorze i zapachu (jest zielonkawy, żółtawy, ropny, bądź zabarwiony krwią),

musisz koniecznie zgłosić się do lekarza. Prawdopodobnie Twój organizm zmaga się z bakteryjnym zapaleniem pochwy, grzybicą bądź inną infekcją, której przyczyny należy natychmiast zwalczać. Im szybciej, tym lepiej.

Zagrożenia czyhają

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że zakładanie bielizny, zawierającej sztuczne włókna, czy używanie perfumowanych artykułów higienicznych (chusteczek intymnych, wkładek itp.) może silnie podrażnić naturalne środowisko bakteryjne okolic intymnych. Powodów tego typu zaburzeń jest jeszcze więcej. Może to być nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy i minerały, a także częste przebywanie na basenie, w chlorowanej wodzie.

Warto zapobiegać

Do grona kobiet, silnie narażonych na bakteryjne infekcje pochwy, należą te po silnej farmakoterapii, w szczególności po długotrwałym zażywaniu antybiotyków, po różnego rodzaju zabiegach ginekologicznych, po ciąży i w okresie połogu, w czasie przekwitania, a także używające tampony. Nierównowadze flory bakteryjnej pochwy można zapobiegać, przede wszystkim dbając o higienę okolic intymnych, używając jedynie własnego ręcznika i uważając w miejscach publicznych. Dodatkowym wsparciem mogą być leki regulujące środowisko bakteryjne, takie jak np. Lactovaginal®, zawierający pałeczki kwasu mlekowego, odpowiedzialne za naturalną barierę ochronną pochwy. Lek działa zarówno profilaktycznie, jak i doraźnie, kiedy infekcja już zaczyna toczyć bój w naszym organizmie. Nie unikniemy jednak wizyty u lekarza – jest ona konieczna, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skontaktować się z ginekologiem i rozpocząć odpowiednie leczenie. Tylko lekarz może postawić diagnozę.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.