Waginoza bakteryjna – dlaczego nie powinnaś zwlekać z jej leczeniem

Wodnista lub pieniąca się wydzielina z dróg rodnych o mlecznym lub szarym zabarwieniu i przykrym, „rybim” zapachu to najbardziej znany objaw waginozy bakteryjnej – przypadłości kobiecej, która powoduje także podrażnienia śluzówki ścian pochwy, swędzenie sromu oraz pieczenie podczas oddawania moczu. U wielu kobiet ta powszechna infekcja intymna nie wywołuje wprawdzie żadnych objawów, ale też wymaga podjęcia stosownego leczenia.

Jak zwalczyć bakteryjne zapalenie pochwy?

Dane statystyczne pokazują, że waginoza bakteryjna to najczęściej diagnozowana infekcja intymna u kobiet w przedziale wiekowym 15-44 lat. Warto jednak podkreślić, że zakażenie bakteryjne może rozwinąć się u pań w każdym wieku, bez względu na to, czy są aktywne seksualnie, choć trzeba przyznać, że podatność na tę infekcję zwiększa się przy ryzykownych zachowaniach (np. częsta zmiana partnerów).

Prawdopodobieństwo wystąpienia objawów waginozy bakteryjnej rośnie, gdy kobieta jest w ciąży, nosi wkładkę domaciczną lub stosuje irygacje pochwy w celu wypłukania szkodliwych bakterii. Dochodzi bowiem wówczas do zmniejszenia liczby probiotycznych bakterii Lactobacillus w drogach rodnych, a co za tym idzie – co osłabienia kobiecej flory bakteryjnej, wzrostu pH pochwy i namnożenia się chorobotwórczych mikroorganizmów.

Bez podjęcia skutecznego leczenia, bakteryjne zapalenie pochwy może podwyższać ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. U kobiet spodziewających się dziecka, nieleczona waginoza bakteryjna może stać się początkiem groźnych powikłań ciążowych, takich jak poród przedwczesny. Ponadto może przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Diagnostyka infekcji bakteryjnej pochwy

Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję intymną, nie próbuj leczyć się sama – skonsultuj się z lekarzem, który zdiagnozuje przyczynę dyskomfortu. Nie ulegaj reklamom telewizyjnym promującym preparaty o nie do końca zbadanym składzie! Jeśli chcesz zastosować jakiś produkt na własną rękę, powinien to być sprawdzony, bezpieczny lek dostępny w aptekach bez recepty.

Pamiętaj, że czasem konsultacja z lekarzem jest jednak niezbędna, podobnie jakpobranie próbki wydzieliny z pochwy i zbadanie jej pod mikroskopem w kierunku obecności szkodliwych bakterii. Jeżeli wynik badania potwierdzi twoje podejrzenia, ginekolog przepisze odpowiedni antybiotyk, który zwalczy patogeny odpowiedzialne za rozwój waginozy bakteryjnej.

Jak trwale wyleczyć infekcję pochwy?

Optymalną skuteczność kuracji zapewni ci dokładne stosowanie się do zaleceń lekarza. Pamiętaj także o dodatkowych, sprawdzonych wskazówkach:

  • Zużyj całą przepisaną porcję antybiotyku – nawet jeśli po dwóch dniach przyjmowania leku zauważysz ogromną poprawę, nie przerywaj leczenia.
  • W trakcie antybiotykoterapii nie uprawiaj seksu – poczekaj, aż infekcja zostanie w pełni wyleczona.
  • Jeśli mimo zastosowania wszystkich dawek leku objawy nie ustąpiły, skonsultuj się z lekarzem.
  • Zaprzestań irygacji pochwy – postaw na łagodne płyny myjące o niskim pH i nie walcz na siłę z bakteriami obecnymi w twoim ciele.
  • Wzmocnij florę bakteryjną pochwy z pomocą przebadanego probiotyku ginekologicznego, takiego jak Lactovaginal®. Preparat probiotyczny przywróci kwaśny odczyn dróg rodnych już po tygodniu stosowania i wspomoże leczenie infekcji.

Waginoza bakteryjna może pojawić się u każdej kobiety, na dowolnym etapie jej życia. Szybkie wdrożenie leczenia i wsparcie mechanizmów obronnych organizmu z pomocą skutecznego probiotyku to najlepszy przepis na uniknięcie poważnych następstw tej powszechnej infekcji intymnej.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.