Kalendarium badań

Profilaktyka, inaczej nazywana prewencją, to obecnie bardzo intensywnie rozwijająca się dziedzina medycyny. Głównym jej przesłaniem jest fakt, iż łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto abyś pamiętała o kilku podstawowych badaniach.

Nazwa badania Po co się je robi? Gdzie i kiedy wykonać? Warunki wykonania
Mammografia i USG piersi Wykrywa mikrozwapnienia, guzki, zmiany nowotworowe. Mammografia po 40 r. ż. – raz na 2 lata lub raz na rok. USG piersi – profilaktycznie po 35 r. ż. Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Można wykonać w prywatnej przychodni.
Badanie ginekologiczne Wykazuje zmiany szyjki macicy, choroby narządów rodnych, zakażenia bakteryjne i grzybicze

oraz wirusowe pochwy.

Raz do roku – od rozpoczęcia miesiączkowania. W przychodni rejonowej – bezpłatnie, bez skierowania. Można wykonać w prywatnej przychodni.

 

Cytologia Umożliwia rozpoznanie nadżerki i wykrycie raka szyjki macicy. Rozszerzenie badania o wykonanie tzw. czystości pochwy – pokazuje ewentualne zakażenia dróg rodnych oraz rodzaj procesu chorobowego. Raz w roku.

 

Bezpłatna u ginekologa w ramach ubezpieczenia. Można wykonać w prywatnej przychodni.

 
 

W jakim wieku robić cytologię

Zaleca się jej wykonywanie wszystkim kobietom od momentu rozpoczęcia życia płciowego. Na początku 2-3 badania co roku, następnie do 35. roku życia co 3 lata, a jeszcze później do 65. roku życia co 5 lat. Jest stosowana w profilaktyce nowotworowej, przede wszystkim raka szyjki macicy. Umożliwia wykrycie stanów przedrakowych, obrazuje też funkcjonowanie hormonów. Może być wykonana podczas wizyty kontrolnej u ginekologa.

Badanie ginekologiczne ogólne

Trzeba je wykonywać co najmniej raz w roku – od momentu rozpoczęcia życia płciowego lub przed rozpoczęciem 18 roku życia. Kontrolna wizyta u ginekologa pozwala na ocenę stanu narządów rodnych, wykrycie ewentualnych schorzeń, np. stanów zapalnych, czy nieprawidłowości budowy. Badanie powinno być poszerzone o badanie palpacyjne czyli dotykowe piersi.

Badanie mammograficzne

Kobietom po 50. roku życia zaleca się wykonywanie tego badania co rok. Mammografia to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego, jest najważniejszym badaniem w profilaktyce nowotworowej piersi.

Samobadanie piersi

Od 20. roku życia powinnaś wykonywać je wykonywać raz w miesiącu najlepiej tydzień po krwawieniu menstruacyjnym. Badanie to wykonasz sama, a stała kontrola piersi umożliwia wczesne wykrycie pojawiających się zmian – guzków, torbieli itp.

Pozostałe badania o których powinnaś pamiętać, a które zalecane są wszystkim przedstawia tabela poniżej:

Nazwa badania Po co się je robi? Gdzie i kiedy wykonać? Warunki wykonania
Stężenie poziomu cukru we krwi

 

Pozwala rozpoznać lub wykluczyć cukrzyce, ale także łagodniejsze zaburzenia w przyswajaniu cukrów określane jako nieprawidłowa tolerancja glukozy. Profilaktycznie raz w roku. Skierowanie od lekarza dowolnej specjalności. Można wykonać w prywatnym laboratorium.
Stężenie poziomu

cholesterolu we krwi

 

Kontrolowanie cholesterolu może zapobiec zawałom serca i udarom mózgu. Jego poziom wpływa na rozwój miażdżycy znaczyć i choroby wieńcowej. Po raz pierwszy ok. 30 r. ż. a potem co 3 lata. Częściej osoby rodzinnie obciążone występowaniem zawałów serca lub udarów mózgu. Osoby po 50 r. ż. raz w roku. Skierowanie od lekarza dowolnej specjalności. Można wykonać w prywatnym laboratorium.
Analiza moczu

 

Pomaga rozpoznać choroby nerek, wątroby, dróg moczowych. Ułatwia diagnozę cukrzycy i żółtaczki. Profilaktycznie raz w roku. Wymagane w zakresie badan okresowych w pracy. Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Można wykonać w prywatnym laboratorium.
Morfologia krwi

 

Może wykazać niedokrwistość, nadkrwistość, przewlekłe procesy zapalne, zatrucia i infekcje w organizmie. Wykonujemy raz w roku. Wymagane w zakresie badan okresowych w pracy. Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Można wykonać w prywatnym laboratorium.
Odczyn Biernackiego czyli OB

 

Wykrywa stany zapalne, choroby pasożytnicze, alergie, niedokrwistość, nowotwory. Raz w roku wraz z morfologia. Potrzebne skierowanie. Można wykonać w prywatnym laboratorium.
Pomiar ciśnienia krwi

 

Podwyższone ciśnienie może sygnalizować chorobę nadciśnieniową. Profilaktycznie co pół roku. W ciąży w czasie każdej wizyty kontrolnej. Częściej osoby z nadwaga lub otyłością, a także genetycznie obciążone nadciśnieniem. Bezpłatne w każdej przychodni.
Badanie okulistyczne

 

Może wykryć jaskrę, zaćmę, krótkowzroczność, nadwzroczność. Badanie dna oka co 1-2 lata u osoby z nadciśnieniem tętniczym. Po 50 r. ż. warto co rok – ryzyko powstania chorób oczu rośnie z wiekiem. Ważne jest też dobranie w odpowiednim czasie szkieł korekcyjnych. Bezpłatne bez skierowania w przychodniach państwowych. Odpłatnie w prywatnym gabinecie.
Badanie kału na krew utajoną Pozwala wstępnie ustalić schorzenia jelita grubego. Niewielkie ilości krwi mogą się bowiem pojawiać w kale w przypadku zmian nowotworowych w przewodzie pokarmowym. Krew w kale wykrywa się także w czynnej chorobie wrzodowej, w przypadku uchyłków jelita grubego czy w niektórych stanach zapalnych jelita. Po 50 r. ż. raz w roku. Zwłaszcza gdy występują zaparcia, wrzody żołądka, bóle brzucha. Na zlecenie lekarza. Można wykonać w prywatnym gabinecie.

Infekcje intymne? Lactovaginal®.

  • lek dostępny bez recepty
  • działa profilaktycznie
  • normalizuje wydzielinę
  • przywraca równowagę mikrobiologiczną*

*W badaniach in vitro potwierdzono gatunkowo swoistą oporność pałeczek Lactobacillus rhamnosus 573 na kotrimoksazol i metronidazol, dlatego Lactovaginal można stosować w trakcie leczenia tymi lekami.

{ Zdrowe intymne } to nasze zwycięstwo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.