ABC badań

Poradnik intymny

Wpływ diety na zdrowie intymne

Niewiele osób wie, że dieta ma wpływ na nasze zdrowie intymne.

więcej
Cytologia

Wynik cytologi

Od 2009 roku obowiązuje wersja opisowa wyniku cytologii tzw. system oceny Bethesda. 

Przy podawaniu wyniku cytologicznego według systemu oceny Bethesda

  • określenie czy rozmaz zawiera odpowiedni materiał do oceny (świadczy o tym ilość materiału oraz obecność komórek z kanału szyjki macicy), 
  • ogólne stwierdzenie czy obraz cytologiczny jest prawidłowy
  • podanie dokładnego opisu stwierdzanych zmian zgodnie z obowiązującą terminologią (określenie rodzaju zakażenia, obecności nieprawidłowych komórek nabłonkowych, komórek innych nowotworów oraz ocenę stanu hormonalnego pacjentki).

Zdaniem specjalistów ten podział jest wystarczający dla podjęcia właściwych decyzji odnośnie dalszego postępowania diagnostycznego lub leczniczego. 

Pięciostopniowa ocena skali według Papanicolau (obecnie odchodzi się od tej metody)

I grupa – w rozmazie występują wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego, jest to bardzo dobry wynik.

II grupa - jest najczęściej spotykana, występuje zwłaszcza u kobiet, które prowadzą życie seksualne. Taki rozmaz uznaje się za niepodejrzany. Obok komórek obecnych w grupie I są tu także komórki zapalne. Nie widać jednak komórek nieprawidłowych, charakterystycznych dla stanu przedrakowego. Taki wynik często mają kobiety, u których pojawiła się nadżerka. Nadżerkę musi zostać wyleczona a następnie należy powtórzyć cytologię. O sposobie leczenia decyduje lekarz ginekolog.

III grupa - to już wynik zaliczany do “podejrzanych”. W rozmazie widać komórki nieprawidłowe (tzw. dysplastyczne, które mogą się przekształcić w nowotworowe). Cytolog określa stopień dysplazji (nieprawidłowości) jako: mały, średni lub duży. To ważne m.in. dlatego, że zmiany małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć po leczeniu. Przy średniej lub dużej dysplazji lekarz zleca zwykle dodatkowe badania, np. kolposkopię (oglądanie szyjki macicy przez specjalny przyrząd) lub biopsję (pobranie wycinków z szyjki macicy do badania histopatologicznego, czyli badanie zmienionych tkanek pod mikroskopem).

IV grupa - informuje o obecności tzw. komórek atypowych, czyli komórki rozwijające się nieprawidłowo. Mogą one świadczyć o istnieniu raka przedinwazyjnego, czyli takiego, którego komórki występują na razie tylko w nabłonku. Ten nowotwór wcześnie wykryty jest w 100 proc. wyleczalny.

V grupa - świadczy o wykryciu zmian złośliwych (jest to tzw. rak inwazyjny). Jeśli atypowe komórki nie są liczne i szybko zdecydujesz się na leczenie, masz spore szanse na uratowanie życia.

Wynik ujemny - brak cech uszkodzeń i złośliwości. Większość próbek z takim wynikami prezentuje się jako w pełni zdrowa tkanka. Czasem stwierdza się obecność zmian samych komórek szyjki związanych trwającą z infekcją (bakteryjna waginoza, grzybica, rzęsistkowica), lub podrażnieniem. W takiej sytuacji ginekolog może zalecić odpowiednie leczenie.

Nieprawidłowości budowy komórek nabłonka - stwierdza się obecność komórek o cechach nowotworowych lub przednowotworowych. Wynik ten dzieli się na podkategorie:

  • atypowe komórki nabłonka płaskiego szyjki macicy o nieokreślonym znaczeniu - wynik badania cytologicznego, świadczący o tym, że w rozmazie znaleziono nietypowe komórki nabłonka, których cechy są na tyle słabo wyrażone, że nie można ich zakwalifikować do grupy dysplazji (grupy komórek zmienionych). Wynik taki wymaga ponownej oceny, kolejnego rozmazu cytologicznego, pobranego najczęściej po 3-6 miesiącach.
  • obecności zmian dysplastycznych (zmiany wyglądu komórek) niskiego stopnia lub wysokiego stopnia. Pacjentki z takim wynikiem poddawane są badaniu kolposkopowemu. Badanie to polega na dokładnym obejrzeniu komórek pokrywających szyjkę macicy, przy pomocy urządzenia wprowadzonego bezpośrednio do pochwy.
  • rak płaskonabłonkowy - taki wynik oznacza obecność raka inwazyjnego. Konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań w celu potwierdzenia diagnozy i ustalenia formy leczenia (radioterapia, chemioterapia, zabiegi operacyjne).

Nie czekaj aż będzie za późno!