ABC badań

Poradnik intymny

Wpływ diety na zdrowie intymne

Niewiele osób wie, że dieta ma wpływ na nasze zdrowie intymne.

więcej

Cytologia

  • lactovaginal - cytologiaCytologia to badanie przeprowadzane przez ginekologa lub położną pozwalające na ocenę stanu szyjki macicy oraz wykryciu wszystkich zachodzących w niej zmiany, np. stanu zapalnego, nadżerki czy raka.
  • Cytologia jest badaniem rutynowym, wszystkie kobiety w wieku od 25 do 59 lat raz na trzy lata mogą ją zrobić bezpłatnie. Jeśli masz taką możliwość cytologię powinnaś WYKONYWAĆ RAZ DO ROKU.

  • Z powodu zaniedbań badań kontrolnych w Polsce 60 proc. raka szyjki macicy rozpoznaje się w drugim i trzecim stopniu zaawansowania, kiedy leczenie jest mniej skuteczne. Kobiety niestety zgłaszają się do lekarza wtedy, gdy dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe i niepokojące. W Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada 4 000 kobiet, połowa z nich umiera tylko dlatego, ze za późno zgłosiła się do lekarza!
  • Cytologia jest wykonywana w celu badania onkologicznego (zapobiegawczego) i hormonalnego i różni się od badania stanu mikrobiologicznego pochwy, którego zadaniem jest wyłącznie ocena stopnia czystości pochwy. Stan czystości pochwy ma duży wpływ na poprawne pobranie materiału do cytologii. Infekcja trwająca w obrębie dróg rodnych podczas przeprowadzania cytologii może przyczynić się do błędnego odczytu badania.
  • Ocena biocenozy/czystości pochwy, to badanie diagnostyczne, polegające na obserwacji mikroskopowej pobranej wydzieliny z pochwy i określeniu rodzaju mikroorganizmów w niej występujących. Ocena mikroskopowa odbywa się po przygotowaniu w określony sposób preparatu (rozmazu) z pobranego materiału biologicznego z pochwy. Celem ujednolicenia rozpoznań dokonywanych na podstawie obrazu widzianego w mikroskopie stosuje się odpowiednią skalę oceny flory mikrobiologicznej pochwy.

Wyróżnia się cztery podstawowe stopnie czystości pochwy:

Stopień czystości mikrobiologicznej

Opis

I

Stan prawidłowy, obecność licznych pałeczek kwasu mlekowego, brak leukocytów i innych bakterii.

II

Średnia liczba pałeczek kwasu mlekowego, niewielka liczba leukocytów.

III

Pojedyncze pałeczki kwasu mlekowego, liczne bakterie innego rodzaju, liczne leukocyty.

IV

Brak pałeczek kwasu lekowego, liczne inne bakterie, obecność patogenów grzybów, rzęsistek pochwowy.

 

Badanie mikroskopowe wydzieliny z pochwy pozwala ocenić rodzaj flory mikrobiologicznej bytującej w pochwie, a więc daje odpowiedź, czy istnieje stan zapalny pochwy oraz ustala rodzaj zapalenia (np. grzybicze, bakteryjne, rzęsistkowe itd.). Flora mikrobiologiczna pochwy to złożona populacja drobnoustrojów zasiedlająca nabłonek pochwy. Drobnoustroje te stanowią ochronę nabłonka pochwy przed inwazją drobnoustrojów chorobotwórczych.